działalność humanitarna


Misja w Malawi
Malawi (Republika Malawi) leży w południowo-wschodniej Afryce, graniczy z Tanzanią, Mozambikiem i Zambią, bez dostępu do morza.
Należy do grona najsłabiej rozwiniętych krajów świata. Gospodarka praktycznie w całości opiera się na rolnictwie, a na obszarach
wiejskich mieszka ok. 90% ludności kraju. Trzy lata temu poznaliśmy Michaela Chimwala – katolickiego księdza, malawijczyka, który studiował w Warszawie. Zaprzyjaźnił się on z ludźmi ze wspólnoty „Dom w ramionach Ojca”, nawiązaliśmy z nim trwałe relacje i jesteśmy w kontakcie pomimo jego powrotu do kraju. Staramy się mu pomagać, jak tylko możemy. Chociażby dzięki darczyńcom naszej Fundacji, trzem dziewczynom, pochodzącym z biednych rodzin bądź będącymi sierotami, daliśmy możliwość uczenia się i studiowania. Wczoraj Michael nagrał dla nas przejmujące obrazy z dystryktu Blantyre, leżącym w południowej części kraju. Malawi i Mozambik nawiedził tropikalny cyklon Freddy. Dla nas ta katastrofa ma konkretne twarze – Michel poprosił o pomoc humanitarną, wsparcie wobec klęski żywiołowej. Podjęliśmy się zorganizowania szybkiej zbiórki i zachęcamy do wsparcia. Pieniądze od razu będziemy wysyłać do księdza Michaela, by mógł pomóc doraźnie. Jesteśmy, jako Fundacja “Back Home” w trakcie tworzenia pomocy długofalowej, w tym budowy studni i zachęcamy do obserwowania naszych działań w tej części globu.

Na pomoc Ukrainie
24-go lutego 2022 Rosja rozpoczęła inwazję zbrojną na Ukrainę. Od samego początku do Polski zaczęli napływać uchodźcy. Już od pierwszego dnia Fundacja „Back Home” rozpoczęła działania mające na celu pomoc osobom przybywającym do naszego kraju. Działania, podobnie jak w przypadku wielu innych organizacji rozpoczęliśmy od organizacji transportu. Do dnia 03.03.2022 udało nam się w sumie przetransportować z granicy do Warszawy oraz okolic ok 250 osób. Przy organizacji transportów współpracowaliśmy z organizacjami lokalnymi: Społecznością Chrześcijańską Zachód, Stowarzyszeniem „Dom Przymierza”, Żytomierskim Obwodowym Związkiem Polaków Na Ukrainie, z którym mamy podpisany list intencyjny w sprawie współpracy dotyczącej realizowania pomocy poszkodowanym w wyniku ataku Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, diecezją charkowsko-zaporoską, diecezją łucką i kościołem New Generation – Nowe Pokolenie z Ukrainy.
Dodatkowo organizujemy zbiórki darów, które zawozimy na granicę, a od granicy zawożą odpowiednie konwoje. Od początku konfliktu zbrojnego zapewniliśmy również miejsca noclegowe dla osób uciekających z Ukrainy. W miarę możliwości staramy się również zapewniać pomoc psychologiczną i duchową. Liczba uchodźców w Polsce stale się powiększa, a potrzeby rosną. Wiemy, że potrzebne jest zapewnienie wsparcia teraz, ale przygotowujemy się również na zapewnienie wsparcia długofalowego, z tego powodu potrzebujemy dodatkowego sprzętu, który pozwoli nam sprawnie działać.

Prosimy o pomoc w zapewnieniu podstawowych środków życiowych dla uciekających od wojny. Wpłat można dokonywać na poniższe konta:
Fundacja ‘Back Home’
92 1750 0012 0000 0000 3628 4692
W tytule prosimy wpisać:
„Darowizna na cele statutowe” – na wszystkie cele Fundacji

Scroll to Top